بارش باران و برف در ۱۰ استان/ کولاک برف در جاده‌های کوهستانی

بارش باران و برف در ۱۰ استان/ کولاک برف در جاده‌های کوهستانی

سازمان هواشناسی با صدور هشداری در سطح زرد از ورود سامانه بارشی به کشور و بارش برف و باران در ۱۰ استان خبر داد.

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از نفوذ سامانه بارشی طی دوشنبه (۲۵ بهمن ماه) تا پنج‌شنبه( ۲۸ بهمن ماه) با مخاطراتی همچون بارش برف، باران، مه آلودگی، وزش باد و کاهش نسبی دما خبر داد.

منطقه اثراین سامانه دوشنبه (۲۵ بهمن ماه) استان‌های گیلان و غرب مازندران، سه‌شنبه (۲۶ بهمن ماه) استان‌های گیلان، غرب مازندران، نیمه شمالی اردبیل، نیمه شرقی آذربایجان شرقی و ارتفاعات قزوین و زنجان، چهارشنبه (۲۷ بهمن ماه) استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، قزوین، ارتفاعات شمالی استان‌های البرز و تهران، نیمه شرقی زنجان، شمال همدان و شمال مرکزی و پنج‌شنبه (۲۸ بهمن ماه) استان‌های گیلان، قزوین، البرز، تهران، شرق زنجان، شمال همدان و شمال مرکزی خواهد بود.

اثر این مخاطره اختلال در تردد، پدیده مه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، کولاک برف در جاده‌های کوهستانی، احتمال سقوط بهمن، تاخیر و احتمال لغو پرواز و احتمال آبگرفتگی معابر شهری خواهد بود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط پرهیز از سفرهای غیرضروری، تجهیز خودروها به لوازم زمستانی از جمله زنجیر چرخ، مه شکن و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی برای عملیات برف‌روبی است.

به گزارش ایسنا،هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.