آمادگی هلال احمر برای خدمت‌رسانی به زوار در کشور عراق

آمادگی هلال احمر برای خدمت‌رسانی به زوار در کشور عراق

رییس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط این جمعیت برای برگزاری مراسم اربعین از آمادگی هلال احمر برای ارائه خدمات به زوار در این ایام گفت.

به گزارش ایسنا، پیرحسین کولیوند درباره اقدامات جمعیت هلال احمر ایران در کشور عراق برای مراسم اربعین گفت: با توجه به اقدامات صورت گرفته، خدمات خوبی به زائران ارائه می‌شود. ما در چند بیمارستان کشور عراق از جمله بیمارستان امام علی(ع) نجف اماده ارائه خدمت هستیم. همچنین متخصصین ما نیز در این مراکز حضور خواهند داشت. تعدادی کلینیک و پلی‌کلینیک نیز توسط جمعیت هلال احمر  در جوار مزار امام علی(ع) فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: همچنین درنقاط تجمع جمعیت، کلینیک‌ها در سه سطح مستقر هستند و فعالیت آن‌ها ظرف ۲۴ ساعت آینده گسترش خواهد یافت. ۵۰ موکب مردمی نیز در ارائه خدمات سلامت به ما زائران کمک می‌کنند. بخشی از دارو و تجهیزات این موکب‌ها نیز توسط جمعیت هلال احمر ایران تامین می‌شود.در مسیر نجف تا کربلا هنوز چند موکب آماده نشده و تا فردا ظهر تکمیل خواهند شد.

کولیوند با بیان همکاری‌های صورت گرفته با نهادهای عراقی برای برگزاری بدون مشکل مراسم اربعین حسینی اظهار کرد: همکاری بین بخشی میان جمعیت هلال احمر ایران، حشد الشعبی، هلال احمر و وزارت بهداشت کشور عراق وجود دارد و مجددا نیز جلسه‌ای برای هم‌افزایی بیشتر برگزار خواهد شد.

رییس جمعیت هلال احمر ایران تصریح کرد: در مسیرهای مرزی تا شهر نجف بیمارستان‌های سیار مستقر شده‌اند. همچنین به طور ویژه این کار در نقطه صفر مرزی انجام شده چرا که بر اساس آسیب‌شناسی ما این نقطه از حساسییت بالایی برخوردار است. این اقدامات در مسیر شلمچه به نجف نیز صورت گرفته است.

وی افزود: در طول مسیر نجف تا کربلا در هر صد ستون یک کلینیک در سطوح مختلف فعالیت خواهد کرد. همچنین بین مسیر نیز یک بیمارستان ثابت و یک بیمارستان سیار برای خدمت‌رسانی به مردم که بعضا دچار گرمازدگی شدند یا دچار مشکلات عفونی، ریوی یا کرونا شده‌اند وجود دارد و بستر مناسب برای قرنطینه‌های گوناگون نیز فراهم شده است.

کولیوند در ادامه گفت: در شهر نجف نیز مرکزی برای گرمازدگی در نظر گرفته شده است. قابل ذکر است که جمعیت هلال احمر با توجه به تجارب خود در مراسم حج، بهترین تجربه را برای درمان گرمازدگی دارد. توصیه ما به مردم این است که با توجه به گرمای هوا در هوای خنک راهپیمایی کنند.

رییس جمعیت هلال احمر ایران با اشاره به اقدامات تکمیلی این جمعیت برای مراسم اربعین اظهار کرد: همکاران من در هلال احمر در حال عزیمت به کشور عراق هستند و ۹۰ درصد نیز به صورت زمینی وارد خاک عراق خواهند شد. خدمت رسانی به بیماران نیز در حال انجام است و بر اساس گزارش‌ها، امروز ۸۵۰ نفر به بیمارستان نجف مراجعه کرده‌اند.

وی ادامه داد: در مرزهای کردستان نیز آمبولانس‌های هلال احمر مستقر هستند. همچنین با هماهنگی‌های صورت گرفته با وزارت بهداشت عراق برای همکاران بهداشت و مدیریت بیماری‌های واگیر نیز کارت شناسایی مشترک صادر شده تا این افراد بتوانند بر همه ایستگاه‌ها نظارت کنند. اتوبوس‌آمبولانس‌های ما نیز در کل مسیر حضور دارند و در ۲۴ ساعت آینده نیز نواقص موجود برطرف و نیروها تکمیل خواهند شد.