آیا امکان تعویض کارت‌های قدیمی سربازی همچنان وجود دارد؟

آیا امکان تعویض کارت‌های قدیمی سربازی همچنان وجود دارد؟

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا، توضیحاتی را درباره امکان تعویض کارت‌های قدیمی معافیت و پایان خدمت سربازی ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، از سال ۱۳۹۰ بود که طرح تجمیع و یکسان‌سازی کارت‌های سربازی به مرحله اجرا درآمده و پس از آن بنا شد تا تمامی کارت‌ها اعم از معافیت و پایان خدمت با یک شکل و از سوی سازمان وظیفه عمومی صادر شود، کارت‌هایی که به کارت‌های هوشمند سربازی معروف است و برای تمام افرادی که از سال ۱۳۹۰ و پس از آن خدمت خود را به پایان رسانده یا از انجام آن معاف شده باشند، صادر شده است.

در ادامه، طرح تعویض و یکسان‌سازی کارت‌های قدیمی نیز به اجرا درآمده و سازمان وظیفه عمومی با اعلام از درجه اعتبار ساقط شدن تمامی کارت‌های کاغذی یا غیرهوشمندی که حدفاصل سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۹۰ صادر شده است، از افرادی که دارای چنین کارت‌هایی بودند خواست تا با توجه به گروه‌بندی که در آن زمان اعلام شده بود، با مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰ در سراسر کشور نسبت به تعویض کارت‌های قدیمی خود اقدام کنند.  برابر آنچه که سازمان وظیفه عمومی اعلام کرده بود کاهش ضریب جعل، تجمیع اطلاعات سربازان، یکسان‌سازی شکل کارت‌ها و تسهیل در ارائه خدمات به افراد از جمله دلایل این اقدام بود.

این موضوع حتی منجر به اعزام برخی از افراد به سربازی هم شد و آنطور که سردار کمالی، مسئول وقت سربازان ستاد کل نیروهای مسلح به ایسنا گفته بود «با اعلام فراخوان تعویض کارت‌ها، عده‌ای از افراد که کارت‌های جعلی دریافت کرده‌ بودند، کارت‌های قبلی را دور انداخته و خود را برای اعزام به خدمت آماده کردند. برخی دیگر نیز با تصور اینکه سیستم متوجه جعلی بودن کارتشان نمی‌شود، برای هوشمندسازی مراجعه کرده بودند که شناسایی و به خدمت سربازی اعزام شدند.»

چند سال پس از اجرای طرح و در حالی که میلیون‌ها کارت کاغذی پایان خدمت و معافیت به کارت هوشمند تبدیل شده بود، سازمان وظیفه عمومی در اسفند ماه سال 98 در اطلاعیه‌ای از «اتمام زمان طرح تعویض کارت پایان خدمت و معافیت قدیمی به هوشمند تا پایان همان سال خبر داد.» موضوعی که برای برخی از دارندگان این کارت‌ها که موفق به تعویض آن نشده بودند، نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

فرصت به دارندگان کارت‌های قدیمی سربازی

در همین راستا نیز، ایسنا آخرین وضعیت تعویض کارت‌های قدیمی معافیت و پایان خدمت را از رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا پیگیری کرده است. سردار تقی مهری در گفت‌وگو با ایسنا، در این‌باره گفت: از سال ۱۳۹۰ که قانون مشخص کرد که کارت‌ها تجمیع و هوشمند شود ما فرآیند تعویض را آغاز کردیم و بنا شد تا افرادی که دارای کارت‌های قدیمی نسبت به تعویض آن اقدام کنند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه اکثریت دارندگان این کارت‌ها نسبت به تعویض آن اقدام کردند، گفـت:‌ افراد کمی مانده‌اند که نسبت به تعویض کارت خود اقدام نکرده‌اند. این افراد در حال حاضر می‌توانند به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و مدارک مربوطه را تحویل دهند. در ادامه اطلاعات آنان از طریق یگان مربوطه استعلام شده و در صورت صحت این اطلاعات کارت هوشمند برایشان صادر می‌شود.

به گفته رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا با اجرای طرح هوشمندسازی کارت‌های سربازی از یک دهه پیش تاکنون امکان جعل کارت‌های سربازی دیگر وجود ندارد.

دیگر اخبار مرتبط با سربازی

اصطلاحاتی که فقط سربازها می‌دانند!

آیا امکان جعل کارت‌ پایان خدمت وجود دارد؟

درخواست وظیفه عمومی از مجلس و دولت برای حقوق سربازان

مهری ادامه داد:‌ البته کارت‌های معافیت و پایان خدمت کاغذی که از سال 1360 و پس از آن صادر شده کما اینکه قبل‌تر هم اعلام شده بود، چندین سال است که فاقد اعتبار است و خدماتی به این کارت‌ها ارائه نمی‌شود.