ایجاد هاب‌های فناوری در دستور کار دانشگاه شریف

ایجاد هاب‌های فناوری در دستور کار دانشگاه شریف

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف با بیان این که ایجاد هاب‌های فناوری در دستور کار دانشگاه قرار دارد، اعلام کرد: با پیگیری‌های انجام شده و حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به زودی حدود ۱۰ هزار مترمربع به فضاهای پژوهشی و توسعه فناوری دانشگاه اضافه خواهد شد.

به گزارش ایسنا، در پیامی که دکتر محمدرضا موحدی به مناسبت آغاز هفته پژوهش و فناوری منتشر کرده، آمده است: امسال هفته پژوهش و فناوری را در شرایطی برگزار می‌کنیم که کشورهای دنیا گرفتار مبارزه با بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ هستند. اما ظهور این همه‌گیری باعث شده است که اهمیت و ضرورت تحقیقات بنیادی و کاربردی در مواجهه با چالش‌های اساسی بیش از گذشته نمایان شود. در این راستا پژوهشگران و فناوران دانشگاه و واحدهای فناور مستقر در ناحیه نوآوری شریف نیز در کنار همکاران خود از سایر دانشگاه‌ها تلاش‌های ارزشمندی را برای کمک به مقابله با این همه‌گیری و مدیریت بحران بوجود آمده بکار گرفته‌اند و به دستاوردهای ارزشمندی نیز دست یافته‌اند.

وی در این پیام بیان می کند: از سوی دیگر، این همه‌گیری باعث ایجاد محدودیت‌هایی در فعالیت‌های روزمره دانشگاه شده است؛ اما با این وجود، برنامه‌های توسعه‌ای حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه با قوت در حال پیگیری است. در حوزه توسعه فیزیکی خوشحالیم که با پیگیری‌های انجام شده و حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بزودی حدود ۱۰ هزار مترمربع به فضاهای پژوهشی و توسعه فناوری دانشگاه اضافه خواهد شد. در حوزه توسعه فعالیت‌های پژوهشی، در یک سال اخیر تمرکز بر توسعه توانمندی‌های محوری دانشگاه در حوزه‌های بین رشته‌ای و علوم استراتژیک بوده است. در حوزه ارتباط با صنعت، علیرغم محدودیت‌های مالی موجود در سال‌های اخیر، خوشبختانه با تغییر تدریجی و رویکرد صنایع و سازمان‌ها به دانشگاه‌ها تحول قابل توجهی در نوع و میزان قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه در حال شکل‌گیری است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف افزود: از سوی دیگر دانشگاه هم اکنون دست اندرکار ایجاد چند مرکز نوآوری است که بعنوان هاب‌های فناوری، محلی برای هم افزایی توانمندی‌های دانشگاه و صنعت دانش‌بنیان کشور باشند. همچنین در راستای تسهیل مساله اشتغال دانشجویان و فارغ‌التحصیلان، مرکز کاریابی دانشگاه فعالیت خود را در این حوزه آغاز کرده است. در حوزه حمایت از فعالیت‌های کسب و کارهای فناورانه و نوآورانه نیز، شاهد توسعه فضاها و زیرساخت‌های فناورانه واحدهای فناور در مرکز رشد و پارک علم و فناوری دانشگاه بوده‌ایم. همه این فعالیت‌ها، به لطف انرژی و تلاش بی‌پایان اعضای هیات علمی، دانشجویان، دانش‌آموختگان و فناورانه دانشگاه میسر شده است. در آستانه هفته ملی پژوهش و فناوری وظیفه خود می‌دانم از تلاش همه دست اندرکاران پژوهش و فناوری دانشگاه تقدیر کرده و این هفته را به همه آن عزیزان تبریک بگویم. از درگاه خداوند منان صحت و سلامت و موفقیت‌های روزافزون برای خانواده بزرگ دانشگاه صنعتی شریف آرزو می‌کنم.